Smrtka

Vítejte u článku Smrtka aneb Kniha od mého nejoblíbenějšího autora! Takže ano je to tak, právě jsem konečně dočetla knihu, na níž jsem se opravdu dlouho těšila.

Když jsem četla “Bez šance”, byla jsem opravdu ohromena, a proto jsem se nemohla dočkat, až si od autora přečtu i další knihu. Kniha v mé skromné knihovničce dostane čestné místo!

Smrtka

Autor: Neal Shusterman

Překlad: Petr Kotrle

Vydáno: 2018, Yoli

Počet stran: 384

Anotace

Kniha pojednává o novém světě. Že by o budoucnosti? Svět vyhrál boj proti nemocím a stal se nesmrtelným. Lidé nemohou zemřít, když spáchají sebevraždu jsou převezeni do oživovacího centra. Světu vládne Nimbus, díky němuž je dostatek jídla a celkově dostatek všeho. Nikdo nemá vládu nad Nimbem… Nikdo kromě Smrtek.

Smrtka je člověk, který je vyučený k zabíjení. Aby nebyl svět přelidněný stvořily se smrtky, které zabíjejí někdy náhodné a někdy přímo určené lidi. Samozřejmě mají svoji roční kvótu. Nosí plášť a k tomu mají prsten, kterým mohou lidem udělovat roční imunitu. Člověk se tedy rok nemusí bát pokosení. Smrtky mají své přikázání, nemohou se navzájem zabít a nikdo na ně nemůže zaútočit. Smrtky vládnou zemi. Jediný způsob, jak může smrtka zemřít je, že se sama pokosí. Než se pokosí měla by si sehnat náhradníka, tudíž vzít si na rok učedníka, aby se mohl přidat do cechu smrtek. Určitá smrtka si vezme místo jednoho učedníka rovnou dva. Citru a Rowana. Bohužel je tu možnost, že bude přijat pouze jeden. Jisté okolnosti jim budou přidávat překážky na jejich roční cestě. Zvládnou to?

SmrtkaNázor na obálku

Když jsem se o knize poprvé dozvěděla, byla jsem obeznámena pouze s lehkou anotací, obálka pro mě byla překvapením a panebože!!! Je skvělá. Myslím si, že se obálka opravdu povedla. 🙂

 

Názor na děj

Snad poprvé v historii se mi u knihy stalo, že po dočtení jsem neměla slov. Opravdu jsem neměla slov. Nevěděla jsem jak knihu zhodnotit a celkově, co si o ní myslet. Ano kniha se mi opravdu líbila, je zajímavá svým námětem a celkově vším. Jen ten konec se stal hrozně rychle, hrozně moc informací a prostě jsem chvíli nechápala. Knihu stejně hodnotím opravdu kladně. Kniha je čtivá a do svého příběhu vás vtáhne tak rychle, že ani nebudete tušit jak. Knihu rozhodně doporučuji!Smrtka

Citáty

  • „A co je vlastně horší – pohrdání, nebo ignorace?“
  • „A podle mne jsou nevinní všichni. Dokonce i ti, kteří se provinili. Každý se něčím provinil a každý v sobě stále nosí vzpomínku na dětskou nevinnost. Je úplně jedno, kolik vrstev života ji překrývá. Lidstvo je nevinné: lidstvo nese vinu. Obě tato tvrzení jsou nepopiratelně pravdivá.“
  • „Největším úspěchem lidstva nebylo vítězství nad smrtí. Byl to konec vlád.“
  • „Nejsme stejné bytosti, jakými jsme byli kdysi. Takže pokud už nejsme lidé, co vlastně jsme?“
  • „Asi vždycky sníme o tom, co nemůžeme mít.“
  • „Nejsem všemocný, Citro. Jsem skoro všemocný. Může to vypadat jako malý rozdíl, ale věř mi, není malý.“

 

Hodnocení: hodnoceni

 

Kdo už měl tu čest číst tak báječnou knihu?

Další recenze naleznete ZDE.

Předchozí článekKnihomol na výlovu rybníka?
Další článekMuffin a čaj aneb kniha od českého autora?
Je mi sedmnáct let a vyrůstám v kraji Vysočina. Jsem ve znamení střelec, takže jsem prostořeká, svobodomyslná a ochotná riskovat… Jo a taky jsem hodně upovídaná. Studuji na Průmyslové škole v oboru technické lyceum. Knihy jsem začala číst už jako malá a hrozně mě to bavilo, proto se tomu věnuji i nadále. Většinou čtu Young Adult, ale klidně si přečtu jakoukoliv knížku krom hororů! Mezi mé nejoblíbenější autory patří JoJo Moyesová , John Green a Kiera Cass. Když zrovna nečtu, tak ráda poslouchám hudbu, koukám na filmy, nebo trávím čas s kamarády či se svým přítelem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..